• Monitory komputerowe jak wybrać?

  Możliwość komentowania Monitory komputerowe jak wybrać? została wyłączona
  Listopad 16, 2018 /  technologia
  monitory komputerowe

  Komputer stał się niezbędnym elementem w domu każdego człowieka. Podstawowym elementem zestawu komputerowego jest monitor. Na rynku dostępne są bardzo różne modele. Czym kierować się przy wyborze monitora komputerowego?

  Zastosowanie monitora

  Monitory komputerowe spełniają różne funkcje, w zależności gdzie są użytkowane fajną ofertę odnajdziesz na https://www.sferis.pl/monitory-2070. Inne wymagania ma pracownik biurowy, a inne grafik komputerowy. Wybór monitora zależy więc od jego przeznaczenia. Poniżej znajduje się kilka parametrów, które wpływają na przydatność monitora.

  Rozdzielczość i przekątna ekranu

  monitory komputeroweMoże wydawać się, że im większa przekątna ekranu tym lepiej. Jednak nie do końca jest to prawda. Ekran powinien umożliwiać objęcie wzrokiem bez poruszania głową. W przypadku niewielkiej odległości użytkownika od monitora, przekątna 18 cali zazwyczaj jest wystarczająca.
  Rozdzielczość monitora określa jak szczegółowo będzie wyświetlany obraz. Ma to szczególne znaczenie dla osób zajmujących się obróbką zdjęć i filmów. Wysoka rozdzielczość w połączeniu z dużą przekątną pozwala uzyskać duży obszar roboczy.

  Rodzaj matrycy

  Dość tanie są monitory komputerowe z matrycą TN. Sprawdzają się w biurach, ale nie mają imponujących parametrów. Z kolei matryca IPS zapewnia wysoką jakość obrazu i świetne odwzorowanie kolorów. Idealna do oglądania filmów i dla grafików.

  Na rynku dostępne są jeszcze matryce MVA i PVA, będące kompromisem między dwoma wymienionymi wcześniej typami. Cechują się wysokim kontrastem i niższymi kosztami produkcji.

  Inne parametry

  Na komfort użytkowania ma też wpływ kąt widzenia. Jeśli wartość tego parametru jest poniżej 160 stopni nawet nieznaczne odchylenie monitora lub spojrzenie z boku powoduje zmniejszenie jakości obrazu i postrzegania kolorów.

  Dla graczy ważny będzie czas reakcji plamki, odpowiadający za szybkość wyświetlanego obrazu.

  Posted by admin @ 2:31 pm

Comments are closed.