• Okulary ochronne – do czego służą?

  Możliwość komentowania Okulary ochronne – do czego służą? została wyłączona
  19 grudnia, 2022 /  BHP
  Okulary ochronne - do czego służą

  Ochrona osobista w pracy jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli wykonujesz pracę fizyczną. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie pracowników pracujących w niebezpiecznych miejscach. Dlatego należy nosić odpowiednią odzież roboczą, aby nie narażać swojego bezpieczeństwa podczas pracy. Elementem, o którym nie należy zapominać, są okulary ochronne. Po co one są i do czego służą? Odpowiedź znajduje się poniżej.

  Okulary ochronne – do czego służą?

  Przepisy BHP są skrótem od bezpieczeństwa i higieny pracy. To one określają środki ochronne, które powinni stosować zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Zasady te mają charakter pozaprawny, ale ich nieprzestrzeganie podlega przepisom prawa pracy. Dlatego zawsze należy o nich pamiętać podczas wykonywania jakiejkolwiek czynności związanej z pracą fizyczną. Jednym z elementów ochrony osobistej są okulary ochronne (zobacz na https://www.bhp-gabi.pl/k70,ochrona-oczu-okulary-ochronne.html). Mają one na celu ochronę pracowników podczas ich codziennej pracy. Aby wybrać odpowiednie okulary ochronne, należy wziąć pod uwagę wszelkie zagrożenia, na które jesteśmy narażeni podczas pracy.

  okulary ochronne z żółtymi szkłami

  Zagrożenia mogące uszkodzić wzrok

  Istnieją trzy grupy zagrożeń, na które można być narażonym oraz na ryzyko uszkodzenia ciała lub utraty wzroku. W takim przypadku należy nosić specjalne okulary ochronne.

  • Zagrożenia fizyczne, które mogą stanowić zagrożenie dla oczu, obejmują zagrożenia mechaniczne, termiczne i związane z promieniowaniem. Urazy mechaniczne obejmują przebicia, zadrapania lub skaleczenia. Termika obejmuje pracę w wysokich temperaturach, w tym z otwartym ogniem. Z drugiej strony promieniowanie ma zarówno właściwości jonizujące, jak i niejonizujące.
  • Zagrożenia chemiczne, w tym między innymi różne aerozole, takie jak pył, opary, włókna, mgły i płyny, które mogą dostać się do oczu. Niebezpieczne są również gazy. Jeśli więc któraś z tych sytuacji wydarza się w pracy, koniecznie należy mieć okulary ochronne.
  • Zagrożenia biologiczne obejmują szkodliwe bakterie i grzyby, które dostają się do oka na różne sposoby. Okulary ochronne są niezbędne przy tak niebezpiecznych pracach.

  Posted by admin @ 12:45 pm

Comments are closed.