• Jak długi powinien być czekan?

  Możliwość komentowania Jak długi powinien być czekan? została wyłączona
  4 września, 2021 /  Hobby

  Zimowy czas w górach to podróżowanie po trudnych, ośnieżonych i oblodzonych terenach, które wymagają od wędrowca wiele wysiłku, aby zachował swoje bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie. Im bardziej skomplikowane warunki, tym ważniejszy okazuje się odpowiednio dobrany sprzęt. Oprócz raków jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest czekan. Jednak często można spotkać ludzi, którzy nieodpowiednio go dobrali. Pojawia się wtedy pytanie, jaka powinna być jego długość. 

  Jak dobrać długość czekana?

  Na początku trzeba odejść od klasycznego mitu o tym, że czekan powinien sięgać aż do kostki. Kiedyś może miało to coś wspólnego z prawdą, jednak dziś, w dobie poręcznych czekanów turystycznych, nie powinno się kierować tą zasadą. Kiedy stromizna będzie zdecydowanie za trudna dla kijków, wystarczy odczepić odpowiednio dopasowany czekan od plecaka i wspomóc się nim w wędrówce. 

  Zbyt długi czekan może być powodem utrudnienia poruszania się, które dużo szybciej zmęczy ramię, co przełoży się na utratę koncentracji. W efekcie bardzo łatwo o utratę bezpieczeństwa i niebezpieczny wypadek. Długość czekana powinna zostać dobrana ze względu na wzrost, jednak jak to zrobić?

  Jest to bardzo proste. Wystarczy stanąć przed lustrem z danym czekanem i przyjąć wyprostowaną pozycję. Głowa powinna być skierowana na wprost, a ramię z narzędziem wyprostowane. Wtedy trzeba sprawdzić, dokąd sięga czekan. Najlepiej, gdy czekan będzie sięgał połowy łydki. Jeśli trudno to określić samemu, zawsze warto zapytać o pomoc specjalistów pracujących w sklepie.

  Długość a rodzaj aktywności – jakie są różnice?

  Warto wiedzieć, że w zależności od danej aktywności, długość czekana również może się różnić. Nie ma to znaczenia dla amatorskich górskich podróżników, ale profesjonalni narciarze skiturowi postawią częściej na bardzo krótki i lekki czekan, który będzie stworzony z aluminium. Warto dokładnie znać swoje potrzeby, aby dokonać odpowiedniego wyboru, gdyż czekan jest podstawą podczas trudnych górskich wspinaczek – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany.html.

  Posted by admin @ 11:54 am

Comments are closed.