• Informacje o rozbudowie komputera stacjonarnego

    Możliwość komentowania Informacje o rozbudowie komputera stacjonarnego została wyłączona
    28 sierpnia, 2018 /  Meble
    komputer stacjonarny

    Przewagą komputera stacjonarnego nad laptopem jest to, iż można go rozbudować i wymienić podzespoły na wydajniejsze, sprawdź takie komputery w Sferis. Oto garść wskazówek, dzięki którym rozbudowa peceta będzie choć trochę łatwiejsza.

    komputer stacjonarnyNa co zwrócić uwagę przy rozbudowie komputera?

    W typowym komputerze stacjonarnym możliwa jest wymiana większości podzespołów – procesor, napęd CD/DVD, karta grafiki, pamięć operacyjna, zasilacz, płyta główna i obudowa. Jednak należy pamiętać, iż te podzespoły mają swoje charakterystyczne cechy np. procesor ma przypisany typ gniazda (tzw. socket), do którego można go włożyć. Sockety różnią się też w zależności od producenta procesora. Pamięci operacyjne RAM mają swoje określone typy (np. DDR3, DDR4) oraz sloty na płytach głównych, do których pasują, więc wybór pamięci RAM powinien być zgodny ze slotami na płycie głównej. Wybór karty graficznej jest szczególnie istotny dla graczy, gdyż to głównie od niej zależy ilość FPS w grach komputerowych. Zakup zbyt słabej karty grafiki spowoduje słabą wydajność w grach albo konieczność obniżenia detali grafiki. Aktualnie dobrym rozwiązaniem jest zakup jakiejś karty z serii Nvidia GTX lub Radeon RX. Istotny jest wybór zasilacza, w przypadku komputera do gier powinien mieć on moc około 500 – 600 W, natomiast komputer stacjonarny do biura może mieć zasilacz o mocy około 300 W. W przypadku braku pewności co do tego jakiej mocy powinien być zasilacz można skorzystać z kalkulatorów na stronach internetowych ich producentów. Dobry zasilacz powinie mieć certyfikat sprawności, nie warto też kupować tanich zasilaczy produkowanych przez mało znane firmy.

    A co z płytą główną?

    Jest to zasadnicza część komputera ale ją również można wymienić. Należy zwrócić uwagę na jej standard, tak aby pasowała do obudowy, aktualnie powszechne są ATX oraz Micro ATX. Ponadto trzeba przyjrzeć się gniazdom przylutowanym do płyty głównej – muszą pasować do reszty podzespołów. Warto również zastanowić się nad ilością gniazd bowiem większa ich ilość umożliwia większe możliwości rozbudowy.

    Posted by admin @ 10:54 am

Comments are closed.