• Różne oblicza książki, czyli jak tradycja splata się z nowoczesnością

  Możliwość komentowania Różne oblicza książki, czyli jak tradycja splata się z nowoczesnością została wyłączona
  2 kwietnia, 2021 /  Czytelnictwo
  książki z dużą czcionką

  Oddawanie się lekturze to czynność, która jeśli zostanie odpowiednio wcześnie zaszczepiona w młodym człowieku, może stać się prawdziwą pasją i trwać przez całe życie. W dzisiejszych czasach książki są powszechnie dostępne zarówno stacjonarnie jak i w księgarniach internetowych. Nie są to wyłącznie papierowe wydania – coraz częściej ludzie decydują się na zakup tego typu przedmiotów w formie e – booków bądź audiobooków.

  Korzyści z czytania e-booków i słuchania audiobooków

  Powyższe odmiany dla wielu posiadają o wiele więcej zalet niż tradycyjne książki. Nie zajmują cennej przestrzeni w domu, znajdują się w jednym miejscu i można je wszędzie ze sobą zabrać w dowolnej ilości. Ponadto nie są podatne na zniszczenia i nie kurzą się na półkach, gdy są nieużywane. Warto też dodać, że są dobrym rozwiązaniem dla osób słabowidzących – istnieje tu możliwość szybkiego powiększenia tekstu umożliwiającego swobodne czytanie (zwolennikom tradycyjnych form pozostaje zaopatrzenie się w książki z dużą czcionką, bądź korzystanie z lupy).

  Zalety czytania książek papierowych

  Wbrew wymienionym wyżej niezaprzeczalnym zaletom wciąż wiele ludzi woli sięgnąć po wydanie papierowe danego utworu. Swoje upodobania argumentują specyficznym uczuciem towarzyszącym takiemu czytaniu (bardziej oddziałuje na zmysły) – możliwość wzięcia do rąk dzieła, poczucia jego wagi, zapachu, materiału, z którego zostało wykonane. Poza tym książki stanowią dla nich swego rodzaju ozdobę, a czasem wręcz trofeum będące namacalnym dowodem ich intelektualnej wędrówki śladami ulubionych bohaterów. Ponadto wielu zwolenników takich przedmiotów przekazuje je z pokolenia na pokolenia i dzięki temu stają się one swego rodzaju pamiątka rodzinną i swoistym zabytkiem historycznym.

  Czytanie to wspaniała forma spędzania czasu wolnego dla małych jak i dla dużych. Decydując się na konkretną formę danego utworu warto wziąć pod uwagę nie tylko osobiste preferencje, ale i możliwości – słaby wzrok wymaga zaopatrywania się w książki z dużą czcionką bądź e – booki lub jak kto woli audiobooki, gdyż oddawanie się lekturze powinno być przede wszystkim przyjemne i komfortowe.

  Posted by admin @ 10:22 am

Comments are closed.